Skip Navigation Links

مقالات


زنان باردار و دندانپزشکی


تاریخ ارسال مقاله : 1387/07/19

از دوستان گرامی خواهش می کنم

برای ادامه بازدید از سایت و دسترسی به مطالب و مقالات جدید و نوشته های دیگر، به نسخه جدید

وبسایت رسمی دندانپزشکی دکتر یاشیل احدی مقدم

مراجعه فرمایند.

نشانی:

www.dryashil.com

نوشته های وبسایت حاضر مدتی باقی خواهند ماند و سپس بطور کلی به وبسایت جدید با نشانی

www.dryashil.com

منتقل خواهد گردید.

با احترام

دکتر یاشیل احدی مقدم

بیستم مهرماه هزار و سیصد و نود و دو

 

زنان ِ باردار و خدمات ِ دندان پزشکی:

 

به طور کلی می توان گفت که به شرطی که دندان پزشک از حاملگی بیمار مطلع باشد، خدمات دندانپزشکی هیچ ضرری برای مادر و برای فرزند ندارد. دردی که مادر از دندان خود می کشد به مراتب ضرر بیشتری دارد تا این که به طور مثال یکی دو آمپول لیدوکائین به دندان تزریق شود.

یک دندانپزشک به خوبی در مورد برخورد با مادران باردار آموزش دیده است. مسئله ای که باعث می شود یک دندانپزشک از کار بر روی یک مادر باردار خودداری کند و یا رغبتی نشان ندهد، افکار غلطی است که مردم در این زمینه دارند. بسیاری از زنانی که سقط جنین یا بارداری ناموفق داشته اند و چند ماه قبل از سقط به دندانپزشک مراجعه کرده بودند، با این مستمسک که فلان آمپول یا درمان دندانپزشکی باعث افتادن بچه شده، از دندانپزشک خود شکایت کرده اند. در صورتی که چنین موضوعی صحیح نیست.

 

مراقبت از دهان و دندان ِ زنان ِ باردار:

در زنان ِ حامله، به سه دلیل بیماری دندان و لثه بیشتر دیده می شود:

1-      مصرف ِ بیشتر ِ مواد قندی

2-      حالت ِ تهوع و استفراغ که باعث اسیدی شدن ِ بزاق می شود.

3-      بی حوصله گی

 

در دوران حاملگی با توجه به تغییرات هورمونی که در مادر رخ میدهد تغییراتی در لثه های مادر ایجاد میشود که در مجموع باعث تورم جزئی لثه ها شده و همین امر رعایت بهداشت دهان و دندان را مشکل می کند همین لثه های متورم اگر همراه با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد معمولا خون ریزی از لثه را همراه خواهد داشت .

مادران باردار توجه داشته باشند که در طول دوران حاملگی لثه ها به مراقبت بیشتری نیاز دارد. به ویژه دو بار جرم گیری در طول حاملگی به رعایت این بهداشت کمک بسزائی خواهد کرد.

در صورتی که زنان ِ باردار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند، دندان و لثه ی آن ها کم تر دچار ِ مشکل می شود.

گاهی رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، منجر به ایجاد یک غده روی لثه می شود که گاهی درد ناک است. اما این غده خطر ناک نیست و تومور حاملگی گفته می شود. این تومور معمولا با رعایت بهداشت و بعد از زایمان خود بخود فروكش می کند. ولی در بعضی موارد اگر این تومور بزرگ باشد نیاز به جراحی خواهد بود. در صورت مشاهده این مورد، حتما به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنید.

زنان باردار باید رعایت بهداشت دهان و دندان را به طور دقیق انجام دهند. در ماه های آخر حتا باید ماهانه دو بار به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه و سلامت ِ دندان ها وا رسی گردد.

خوش بختانه این مراکز، تسهیلات و خدمات معاینه ی زنان ِ باردار را در دستور کار دارند و در شهر های دور و نقاط محروم، این امر انجام می گیرد.

 

خدمات دندانپزشکی برای مادران باردار:

 

رادیوگرافی از مادران باردار

در کل رادیوگرافی مضر میباشد و اگر ضرورتی احساس نشود باید از آن پرهیز کرد. به ویژه برای جنین که مراحل رشد خود را می گذراند. در دندان درد های شدید که مجبور به عصب کشی هستیم، تا مرحله ای پیش می رویم که نیاز به رادیوگرافی نباشد. برای یک عصب کشی خوب، در مراحل مختلف نیازمند رادیوگرافی می باشیم. در مادران باردار در حدی که درد بیمار را ساکت کنیم و دندان را پانسمان کنیم کافی است و بقیه درمان را به بعد از زایمان موکول می کنیم. در این مورد مادران باید توجه داشته باشند که این پانسمان باید سالم باقی بماند و در صورت افتادن پانسمان، هرچند که دردی هم نداشته باشد، حتما به دندانپزشک خود مراجعه کرده و مجددا دندان خود را پانسمان نمایند. چون ممکن است دندان عفونت بکند.

 

رسیدگی به دندانها قبل از اقدام به حاملگی

انجام کار های لازم دندانپزشکی پیش از اقدام به بارداری، بسیار در کاهش مشکلات دندان و دهان در دوران بارداری کمک می کند. خوش بختانه با پیشرفت سطح فرهنگی جامعه، روند مراجعات زوج های جوان جهت رفع مشکلات دندان پیش از اقدام به بارداری، رو به افزایش است.

دكتر ياشيل احدي مقدم

جراح، دندان‌پزشك

www.doctoryashil.com

 


نظرات کاربران (غیر فعال)